24. dubna 2015
Call for Papers
Katedra Elektronické kultury a sémiotiky FHS UK pořádá mezinárodní konferenci zaměřenou na koncepci znaku a afektivity v myšlení Gilla Deleuze. Cílem konference je poskytnout novou perspektivu v reflexi filosofie Gilla Deleuze, se zvláštním zaměřením na způsob jakým tento autor uvažuje o spojení afektivity a sémiotiky. Oba tyto pojmy hrají stěžejní roli v rámci Deleuzova myšlení.
Afekt jako pojem Deleuze poprvé používá v knize Nietzche a filosofie stejně jako ve své disertaci Spinoza a problém exprese. Později v osmdesátých letech se afekt objevuje v Deleuzových přenáškách o Spinozovi, kde je spojován s pojmem stávání se, který je stejně tak jedním ze základních pojmů jeho filosofie a rovněž také v Tisíci Plošinách.
Koncepce znaku se pak objevuje v knize Proust a znaky, kterou autor sám později interpretoval jako pokus o vybudování „obecné sémiologie“. Ačkoliv v jednom z mnoha rozhovorů Deleuze říká „
Vše, co jsem napsal, je vitalistické, tedy alespoň v to doufám, a je to součástí teorie znaků a události" (Negotiation 143.) Znak a sémiotika jako pragmatika nebo symptomatologie se objevují v Deleuzových pracích o literatuře a jsou silně navázány právě na koncepci afektu.
Hlavním tématem konference tedy je reflexe spojitosti mezi sémiotikou a afektivitou tak, jak je formulována ve filosofii Gilla Deleuze a jejích následných interpretacích. Přijímáme příspěvky tématicky orientované na Deleuzovy koncepce sémiotiky a znaku, afektu, Obrazu – Pohybu, literatury, znaku a afektivity, efektu a sílu znaků a rovněž příspěvky tematizující „obrat ke znaku“ v současné filosofii v implikacích Deleuzových myšlenek.